Ekspo gradi novo lice prestonice, svet stiže u Srbiju

Bez autora
Apr 10 2025

Zvanične potvrde za učešće na specijalizovanoj izložbi "Ekspo 2027" u Beogradu stižu svakodnevno.

Posle Sudana i Katara, Kamerun je 89. država koja je zvaničnim pismom potvrdila dolazak na međunarodnu izložbu na kojoj će predstaviti zemlju posetiocima u Beogradu, u novom gradu koji se pravi nadomak Surčina.

Ekspo kompleks kao projekat, na kome će biti organizovana međunarodna izložba samo je deo područja u kome nastaje novi grada koji će imati nacionalni stadion, sajam, akvatik centar, pristan, prugu.

"Nešto što je karakteristika za sve Ekspoe je da su privremenog sadržaja mi smo tu privremenost pretvorili u buduću trajnost. Paviljone koje smo projektovali za Ekspo kasnije se pretvaraju u tri škole i tri vrtića, u 22 fiskulturne sale sa idejom da one završe negde u Srbiji. A od trajnih objekata imaćemo jedan sajam, koji će u ovom slučaju biti testiran za najzahtevniju izložbu koju će moći ikada da ima a to je Ekspo. Mimo toga dobijamo jednu obrazovno, kulturnu umetničku zonu od 45.000 kvadrata kakva ne postoji u ovom delu Evrope", ističe Danilo Dangubić, arhitekta.

Saragosa - od Sajma do digitalnog centra

Ekspo je vetar u leđa ukupnom urbanom razvoju grada i poboljšanju kvaliteta života lokalnog stanovništva. Na tim temeljima razvija se poslovni aspekt, svedoče domaćini specijalizovane izložbe Ekspo 2008. u Saragosi.

"Mislim da Ekspo doprinosi urbanom razvoju i kvalitetu života, životnoj sredini, krajoliku, dok sa ekonomske strane grad dobija visoko mesto, ne samo na evropskoj, nego na svetskoj mapi prepoznatljivosti. Teško je to na pravi način demonstrirati rečima, ali to znači više turista, više investicija stranih kompanija, više međunarodnih događaja. Na primer, pre Ekspa, Saragosa nije baš bila nešto poznata, recimo u Kini, ili nekim delovima sveta", naglašava Havijer Monklus, profesor Urbanizma na fakultetu za inženjerstvo i arhitekturu u Saragosi.

Direktor međunarodne saradnje, Ekspo 2025, Igor Kovačević, ukazuje da efekti nisu samo u turizmu, već u različitim  direktno ili indirektno povezanim industrijana, građevinarstvu, proizvodnji hrane.

"S druge strane jako važan aspekt Ekspa odnosi se na kulturnu diplomatiju, i komunikaciju neke moći. Mi smo pozvali čitav svet, i sve zemlje sa kojima razgovaramo, razgovaramo sa mnogo razvijenim ekonomskim zemljama, sa malo manje razvijenim, imaće priliku da se prikažu svetu", ocenjuje Kovačević.

Izgradnja Ekspo kompleksa doprineće ekonomskom rastu cele zemlje, ocenjuju upućeni, stvarajući nove poslovne prilike i podstičući investicije.

"U prošloj godini stiglo je više od 40 hiljada miliona evra sa stranim kompanijama kao što su Majkrosoft, Stelantis. Inditeks, jedna od najpoznatijih kompanija u svetu mode i garderobe, u Saragosi gradi sada već drugu fabriku. Vodeni toranj, koji se nije koristio 16 godina, postaće digitalni centar za ceo region Aregona", ističe Rikardo Martin, šef komunikacija "Biznis Ekspo Saragosa".

Od stadiona do novog grada u Surčinu

Danilo Dangubić navodi da će nakon Ekspa, ovaj prostor pretrpeti određene promene i svakako zaživeti drugim životom, ali da će i drugi sadržaji doći oko samog Ekspa.

"Tako da Ekspo ne možemo da posmatramo kao incidentan slučaj već kao nešto što je počelo sa stadionom. Ideja razvoja, tog kraja uopšte u Surčinu je potekla od ideje stadiona, a Ekspo je došao kao dalji razvoj i razmišljanje na tu temu", objašnjava Dangubić.

Ekspo je jedinstvena prilika da zemlje predstave inovacije, kulturu i dstignuća. Za poslovnu zajednicu to je šansa da se pokažu mogućnosti i kapaciteti - organizatori očekuju predstavnike iz oko 120 zemalja, koje će 2027. posetiti Srbiju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik